Samochody eleketryczne

Jest decyzja w sprawie dopłat do aut elektrycznych. Jak je uzyskać i które modele mieszczą się w limicie?

W czwartek 28 listopada 2019 roku weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Energii dotyczące wsparcia zakupów nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu dla osób fizycznych niewykonujących działalności gospodarczej.
Oznacza to, że przynajmniej na razie z rządowej pomocy skorzystają wyłącznie prywatni klienci, którzy mogą nabyć pojazd elektryczny za gotówkę lub sfinansować transakcję korzystając z kredytu.

Zgodnie z obecną treścią rozporządzenia osoby prywatne mogą ubiegać się o dopłatę w wysokości 30 proc. wartości auta elektrycznego, z zaznaczeniem, że nie może być to więcej niż 37 500 zł brutto. Cena transakcyjna pojazdu objętego dotacją nie może natomiast przekraczać 125 tysięcy zł brutto.

Samochody mieszczące się w powyższych limitach:

 

 

Ci, którzy zdecydują się na skorzystanie z dofinansowania, muszą złożyć stosowny wniosek. W jego treści należy zawrzeć następujące informacje

-  imię i nazwisko
- adres wnioskodawcy 
- markę i model
- szczegóły dotyczące napędu pojazdu
- kwotę jego zakupu.
Wymagane jest również złożenie oświadczenia o nieprowadzeniu działalności gospodarczej. 

Pobierz procedurę

 Wniosek to deklaracja zainteresowania dopłatą, nie musimy od razu kupować samochodu (ale możemy to zrobić). Jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zostaniemy zaproszeni do podpisania umowy z NFOŚiGW. W ciągu maksymalnie ośmiu miesięcy musimy kupić samochód i dostarczyć dokumenty, które są niezbędne do otrzymania dofinansowania:

Dofinansowanie przysługuje jednokrotnie dla jednej osoby fizycznej lub osób fizycznych i jednego pojazdu pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie korzystaliśmy ze wsparcia Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Co więcej, przejście przez sam proces zakupu i uzyskania dotacji nie oznacza, że możemy dowolnie dysponować naszym pojazdem. Właściciele takich aut nie mogą ich sprzedać przez co najmniej 2 lata od daty zakupu. Muszą też obowiązkowo wykupić ubezpieczenie. Ci, którzy naruszą te warunki, będą zmuszeni zwrócić kwotę dopłaty wraz z odsetkami.

Na razie trudno ocenić, jak duża będzie liczba chętnych do wzięcia udziału w rządowym projekcie. Wiadomo jednak, że fundusze są ograniczone. Zgodnie z rozporządzeniem wsparcie będzie udzielane do chwili wyczerpania środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Jak duże są to środki? Tego nie wiemy. Plany zakładają jednak kilka cyklicznych naborów wniosków. Jeśli więc nie skorzystamy z dopłat w danym naborze, nasz wniosek zostanie rozpatrzony w późniejszym terminie. Termin startu pierwszego naboru nie został jeszcze ogłoszony. Warto zauważyć, że dopiero wtedy będzie można tak naprawdę skorzystać ze wsparcia.

W związku z powyższym nietrudno domyśleć się, dlaczego program dopłat ograniczono wyłącznie do osób prywatnych, które stanowią margines potencjalnych klientów zainteresowanych zakupem pojazdów elektrycznych. W innym wypadku mogłoby po prostu szybko zabraknąć funduszy. 

 

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

Udostępnij:
Wróć do listy