Przygotuj auto na zimę

Nie czekaj na pierwszy śnieg. On jak zwykle może spaść w najmniej oczekiwanym momencie. Lepiej, żebyś był na niego przygotowany.

Umów się na wizytę w serwisie
KONTAKT

OPONY/KOŁA

Ponieważ parametry opon letnich znacząco różnią się od opon zimowych, powinniśmy w pierwszej kolejności zaplanować wizytę w serwisie w celu wymiany ogumienia na zimowe. Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumy, co sprawia że lepiej trzymają się mokrej i zaśnieżonej nawierzchni, a nawet lodu. Nie czekajmy jednak, aż spadnie pierwszy śnieg. 
Opony zimowe będą nam potrzebne gdy tylko temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.

SPRAWDŹ GŁĘBOKOŚĆ BIEŻNIKA...
Głębokość bieżnika opon zimowych zapewniająca optymalne osiągi powinna wynosić nie mniej niż 3-4 mm, pomimo tego, że w świetle prawa głębokość bieżnika opon musi wynosić co najmniej 1,6 mm . 
Jeśli Twoje opony są starsze niż 6 lat, warto przyjrzeć im się z bliska. Z czasem guma traci swoje właściwości (starzeje się), szczególnie jeśli przechowywana jest w złych warunkach.

Warto zamiast piwnicy czy poddasza wybrać hotel dla opon w Ciesiółka Auto Group, gdzie opony przechowywane są w odpowiedniej temperaturze, z daleka od chemikaliów i promieni UV.


SZYBY, WYCIERACZKI 
I PŁYNY DO SPRYSKIWACZY

Kolejny podstawowy i bardzo ważny punkt to wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy, oraz sprawdzenie stanu wycieraczek. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, letni płyn  zamarznie, 
a zużyte wycieraczki nie będą w stanie odprowadzić zanieczyszczeń z szyby. Dlatego, gdy tylko zaczną się nocne przymrozki, wylejmy to, co pozostało w zbiorniku po lecie i wlejmy płyn zimowy. Warto również zadbać o dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie szyb.

Przed nadejściem dużych mrozów warto zastanowić się nad zleceniem wypełnienia drobnych uszkodzeń w szybie czołowej. Zamarzająca woda może spowodować powiększanie się usterki, a szyba, którą początkowo można było odratować, będzie nadawała się tylko do wymiany. Wypełniać można odpryski i uszkodzenia, których powierzchnia nie przekracza rozmiarów pięciozłotówki. 
Usługę wykonujemy  w naszym Centrum Likwidacji Szkód.

Pamiętajmy, że jazda z uszkodzoną szybą może skutkować mandatem karnym,
a nawet zabraniem dowodu rejestracyjnego
!!! 

OŚWIETLENIE

W okresie zimowym znacznie częściej podróżujemy po zmierzchu. Sprawne żarówki nie tylko oświetlają drogę przed nami, ale sprawia że jesteśmy bardziej widoczni. Sprawdź czy w Twoim aucie wszystkie żarówki są sprawne, wymienimy te przepalone lub świecące słabiej, a następnie zdiagnozujemy prawidłowe ustawienie i ich kąt padania. Unikniesz w ten sposób oślepiania  pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka, oraz zapewnisz sobie lepszą widoczność w nocy.

AKUMULATOR

Stary, niesprawny akumulator podczas mrozów może być przyczyną nie jednego opóźnionego wyjazdu. Pojemność akumulatora zależna jest od temperatury. Przy temperaturze zerowej jego sprawność spada o 20%, a przy -20 stopniach Celsjusza może dochodzić zaledwie do 50%. Jeśli auto trudniej zapala na zimnym silniku, a kontrolki przygasają, może to być oznaką zużycia akumulatora.

OLEJ SILNIKOWY

Przy niskich temperaturach olej ma inną gęstość. Zużyty olej silnikowy może znacznie stracić swoje właściwości przy niższej temperaturze. Rozruch zimnego silnika na zużytym oleju, przyczynia się do jego szybszego zużycia. Zimny olej dociera do elementów silnika wolniej i przez chwilę pracują one "na sucho".

ZAWIESZENIE

W trakcie zimowego przeglądu sprawdź również stan zawieszenia pojazdu, a przede wszystkim zainstalowanych tam amortyzatorów. Zużyte amortyzatory to dłuższa droga hamowania, oraz  słabsze trzymanie się drogi. Auto "pływa" na zakrętach co powoduje mniejszy mniejszy komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Szczególnie zimą skutki zużycia amortyzatorów mogą powodować zagrożenie na drodze. Warto więc odwiedzić serwis Euromaster i przeprowadzić kontrolę sprawności i przy okazji inspekcję luzów w zawieszeniu.

USZCZELKI
I ZAMKI W DRZWIACH

Gumowe uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika posmaruj specjalnym środkiem pielęgnacyjnym z silikonem lub wazeliną techniczną. Zapobiegnie to przymarzaniu uszczelek i ich uszkodzeniu podczas otwierania samochodu w niskiej temperaturze. Zamki też warto posmarować środkiem zapobiegającym zamarzaniu. Warto również zainwestować w odmrażacz do zamków i trzymać go w kieszeni.

 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
W SERWISIE:
Udostępnij:
Wróć do listy