Zmiany dla Kierowców

Jakich zmian w przepisach można spodziewać się w 2018 roku?
Zapominalscy zapłacą większe karyOd początku 2018 roku wzrosną mandaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dotychczas za opóźnienie w opłatach powyżej 14 dni musimy zapłacić 4000 zł. Od stycznia będzie to 4200 zł. Spowodowane jest to wzrostem płacy minimalnej, na podstawie której wyliczane są kary wystawiane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. By otrzymać sport mandat wystarczy zapomnieć o opłacie jednej raty składki OC.
Będzie można ukarać osoby manipulujące stanem liczników pojazdów


W 2018 roku pojawią się nowości dotyczące samochodów używanych. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić w życie przepisy, dzięki którym będzie można ukarać osoby manipulujące stanem liczników pojazdów. Skala problemu jest ogromna. Tylko w ciągu roku do Polski trafia średnio milion samochodów używanych, a przewiduje się, że w przypadku 80 proc. z nich licznik przebiegu uległ "korekcie".
Kary za takie działania mają wynosić od 3 miesięcy aż do 5 lat więzienia.
Jeśli w dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsca na pieczątki od diagnosty,
nie trzeba będzie wymieniać go na nowy


Będą też zmiany dotyczące dokumentów. Jeśli w dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsca na pieczątki od diagnosty, nie trzeba będzie wymieniać go na nowy (za nieco ponad 50 zł). Wystarczy, że będziemy mieli przy sobie dokument wydany na Stacji Kontroli Pojazdów. Pojawił się również pomysł, by zlikwidować adres zamieszkania w prawie jazdy, dzięki czemu podczas przeprowadzki nie trzeba będzie wymieniać dokumentu. To kolejna oszczędność w wysokości 84 zł, a przede wszystkim brak potrzeby jeżdżenia do urzędu.
mDokumenty
 

Okazuje się jednak, że najprawdopodobniej  dokumentów w ogóle nie będziemy musieli mieć przy sobie podczas kontroli policji. Wówczas podamy tylko funkcjonariuszowi numer telefonu, a po chwilowej weryfikacji (wymagany będzie dodatkowy kod), na ekranie telefonu wyświetlą się wszelkie dane potrzebne policji.
Ten projekt zaliczył poślizg, bowiem miał być uruchomiony do końca 2017 roku.
Nie będziemy mogli zredukować punktów karnych na specjalnym kursieOd 4 czerwca 2018 roku nie będziemy mogli zredukować punktów karnych na specjalnym kursie. Obecnie likwidacja 6 oczek kosztuje zaledwie 300 zł. Od połowy 2018 roku ta opcja zostanie wycofania. Jeśli przekroczymy poziom 24 punktów karnych, zostaniemy skierowani na specjalne szkolenie trwające 4 dni robocze. Wówczas stan konta się wyzeruje, lecz 24 punktów nie będziemy mogli przekroczyć powtórnie przez 5 lat. Jeśli to zrobimy, stracimy uprawnienia do kierowania pojazdami.
Zmienią się zasady obejmujące młodych kierowców


Od 4 czerwca 2018 roku zmienią się też zasady obejmujące młodych kierowców. W okresie od 4 do 8 miesięcy od zdania egzaminu będą oni musieli przejść kolejny kurs teoretyczny oraz praktyczny w specjalnym ośrodku doskonalenia techniki jazdy. Kursanci zapłacą za nie z własnej kieszeni. Dodatkowo przez 8 miesięcy okresu próbnego będzie ich obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza nim. Obowiązkowy zielony listek na samochodzie wydaje się mniejszym problemem niż zakaz podejmowania pracy w charakterze kierowcy w tym czasie.

 

s

Udostępnij:
Wróć do listy