Niezwykłe Vignale

Ryszard Horowitz dla Forda Vignale – wspomnienie wspaniałej wystawy.


WARSZAWA, 23 października 2017 roku
Po dwóch tygodniach wystawa „Horowitz Ford Vignale” opuściła mury warszawskiej galerii. Projekt skierowany do fanów światowej sławy fotografa oraz miłośników motoryzacji spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Na ścianach galerii Rabbithole Art Room zobaczyć można było 13 prac Horowitza:
9 fotografii przedstawiających modele Forda z ekskluzywnej linii Vignale oraz 4 zdjęcia
z 1982 roku (dotąd niepublikowane w Polsce), za które 35 lat temu artysta otrzymał najważniejszą nagrodę reklamową branży motoryzacyjnej – Gold Caddy.

Oficjalne otwarcie wystawy „Horowitz Ford Vignale” miało miejsce pod koniec września
w galerii Rabbithole Art Room. Podczas wernisażu Ryszard Horowitz opowiedział o tym jak wyglądała praca nad koncepcją zdjęć.

„Zależało mi, aby odróżnić nowe zdjęcia od tych z lat 80. Wtedy, w czasach fotografii analogowej, wywoływania zdjęć w ciemni, robienia tzw. masek fotograficznych, nie mogłem pozwolić sobie na tak odważne kompozycje. Teraz mając do dyspozycji komputer chciałem stworzyć ciekawe i zdecydowanie „niekatalogowe” zdjęcia samochodów.” – powiedział Ryszard Horowitz.

Fotograf, który słynie z niezwykle oryginalnych, często mocno futurystycznych zdjęć, podkreślał:
„Postprodukcja jest bardzo skomplikowana, robienie zdjęć to w zasadzie „pestka”. Na pracę nad finalnymi fotografiami poświęciłem kilka tygodni. Moim celem było zatrzymanie jak najwięcej materiałów, które zarejestrowałem podczas sesji. Potem zaczęła się przygoda – bawienie się ciekawymi kontrastami i kompozycjami.”

Wydarzenie zgromadziło wiele osobowości świata sztuki, muzyki, teatru i filmu. Artyście jak zawsze towarzyszyła podczas wizyty w Polsce żona – Anna Bogusz.

Zakończona wystawa była uhonorowaniem współpracy Ryszarda Horowitza z Fordem, za którą 35 lat temu otrzymał w Detroit nagrodę Gold Caddy. Seria zdjęć, spośród których każde to dzieło sztuki nowoczesnej nie była dotąd publikowana w Polsce. Bohaterami nowych zdjęć były cztery modele z ekskluzywnej linii Vignale – Mondeo, Kuga, S-Max i Edge.

Vignale to ekskluzywna wersja modeli Forda, która cechuje się wyjątkowym designem, jakością oraz dbałością o szczegóły. Kwintesencją koncepcji Ford Vignale jest połączenie autentycznego rzemiosła z najnowszymi technologiami. Niemal tymi samymi słowami można scharakteryzować twórczość Ryszarda Horowitza.

Ryszard Horowitz to fotograf, artysta i specjalista w dziedzinie zdjęć reklamowych, prekursor cyfrowego przetwarzania fotografii. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Wymyka
się tradycyjnym podziałom na prace komercyjne i artystyczne.

 

Udostępnij:
Wróć do listy